Praca magisterska wywołuje w studentach wiele mieszanych uczuć, spędza sen z powiek. Trudno się dziwić, w końcu jest to jedna z najważniejszych prac naukowych w ich życiu. Praca, która jest przepustką do lepszej przyszłości. Ale czy te uczucia zdezorientowania, lęku, zagubienia są konieczne.
W rzeczywistości pisanie pracy magisterskiej to przede wszystkim sprawdzian naszych umiejętności. Dotyczy to nie tylko zasobu wiedzy na dany temat, ale przede wszystkim umiejętności planowania, logicznego myślenia, etc., Dlatego też przed przystąpieniem do pisania pracy warto przygotować sobie szczegółowy plan, plan, dzięki któremu znajdziemy czas na wszystko: na pisanie i na zabawę.
Pierwszym podstawowym krokiem jest uzgodnienie tematu z promotorem. Temat musi być oryginalny, ciekawy, niepowtarzalny. Co więcej, warto zatroszczyć się o to, aby był on zgodny z naszymi zainteresowaniami. W przeciwnym razie pisanie będzie dla nas udręką, bólem, cierpieniem, niepotrzebnym wylewaniem łez. Drugim etapem jest zgromadzenie odpowiednich źródeł. Nie bez znaczenia mówi się w końcu, że dobrze opracowana praca magisterka: materiały, źródła i badania naukowe to podstawa sukcesy.
W przypadku kierunków humanistycznych sprawa jest dość prosta. Pisząc prace magisterskie wystarczy opierać się na publikacjach książkowych, czasopismach, stronach internetowych, samodzielnie sporządzonych ankietach. Warto również pokusić się i zastosować liczne publikacje obcojęzyczne.
Humanistyczne prace magisterskiej oparte są, więc przede wszystkim o teorię. A ich napisanie wiąże się z umiejętnością logicznego przetwarzania informacji, ujmowania danego tematu własnymi słowami.
Znacznie trudniejsze zadanie stoi przed studentami kierunków ścisłych. Ich prace magisterskie wymagają przeprowadzenia licznych eksperymentów, pomiarów, doświadczeń, etc. Tutaj liczy się precyzyjność, zdolność logicznego rozumowania i wyciągania wniosków.
Jak więc widać stworzenie doskonałej pracy magisterskiej nie jest wcale tak proste jak się wszystkim zdaje. Oby dwa rodzaje prac magisterskich są czasochłonne, absorbujące i wymagają dogłębnej analizy. Odpowiednia organizacja planu pracy to klucz do sukcesu. Warto, więc poświęcić dodatkowe pięć minut.
Published by